23.11.2022

Ранкова зустріч. Читання. ЯДС



Ранкова зустріч

Сторінки незвичайної книги.


Великий князь Київський, князь Ростовський та Новгородський, під час правління якого Русь досягла найвищого розквіту. Він був сином Володимира Великого і полоцької княжни Рогніди. Видатний державний діяч і політик.

Період правління князя Ярослава Мудрого вважається епохою величі Русі. Саме в цей час Русь досягла зеніту своєї могутності і стала в один ряд з найбільш потужними європейськими державами. Ярослав розширював кордони Русі, активно займався будівництвом. При ньому побудовані Золоті ворота, Храм Святої Софії. Так само, як і його батько, князь Ярослав розбудовував столицю. Князь також засновував і нові міста у віддалених куточках Русі, наприклад, Ярославль. Продовжив будівництво “Змійових валів”, розпочате батьком і пересунув південні кордони Русі на річку Рось.

Він зміцнював міжнародний авторитет держави, сприяв розвитку освіти і мистецтва, затвердив перший юридичний документ - збірник законів «Руська Правда», створив першу школу при Софії Київській і першу бібліотеку в Києві.



Дружина Ярослава Мудрого, з яким вона побралася 1019 року. Дочка короля Швеції Улофа ІІІ і Астрід Мекленбурзької. Також відома під християнським ім'ям Ірина. Інгігерда була другою дружиною Ярослава, а першу дружину руського князя Анну 1018 року захопив в полон польський король Болеслав і разом із сестрами Ярослава назавжди відвіз до Польщі. Інгігерда похована у Києві у Софійському соборі в одному саркофазі з Ярославом. На її честь було збудовано Ірининський монастир у Києві, зруйнований 1240 року після здобуття Києва монгольським військом у ході монголо-татарської навали.




Донька Ярослава Мудрого та Інгігерди, видана 1045 року за норвезького короля Гаральда ІІІ Суворого. Закохався молодий норвежець у Єлизавету під час своїх перших відвідин Києва. Після подвигів на службі у Візантії, здобувши великі скарби і славу, повернувся Гаральд до Києва, і вони побралися. Вікінги називали Єлизавету Еллісіф. Народила вона двох дочок — Марію та Інгігерд (яка стала дружиною короля Данії). 1066 року Гаральд вирушив з військом на завоювання Англії, де 25 вересня загинув у битві. Єлизавета з дочками супроводжувала чоловіка в поході. За переказами, принцеса Марія померла “того самого дня і тієї самої години”, коли загинув її батько.

Читання

На уроці ми говорили, навіщо українці за кордоном створюють українські школи.Чому ці школи працюють тільки на вихідних?
Відповідь очевидна.
В робочі дні школярі навчаються в місцевих школах. Вони вивчають свою мову, історію, культу. А на вихідних вчаться у школах, що створює українська діаспора. Про таку школу Ви і читали у уривкові із книжки "Еллісів та еллісівці. Українці в Норвегії"  Олени Герасимової.
Українська школа «Полісів» в Осло — це перша українська школа в Норвегії, де учні можуть отримати освіту за програмами Міністерства освіти України. Заклад заснувала ініціативна група батьків і вчителів. Очолює педагогічний колектив школи.


Еллісів — вчителька Ніна Хаген, лауреат Другого міжнародного конкурсу «Найкращий учитель української мови за кордоном».

У закладі навчають дітей від 2,5 до 23 років. «Еллісів» — це норвезький варіант імені Єлизавета. Школа названа на честь київської княжни, доньки Ярослава Мудрого Єлизавети Ярославни. Після шлюбу з норвезьким королем вікінгів Ґаральдом Суворим, засновником міста Осло, вона стала королевою цієї країни.

Українці Норвегії дбають про українську освіту молодшого покоління, мають кілька освітніх установ. В Українській школі Еллісів в Осло є кілька груп. У дошкільній групі навчаються діти 2,5-5 років, старші — у початковій та середній школі. Щонеділі тут збираються діти, які бажають швидко читати українською, гарно і грамотно писати, вільно розмовляти рідною мовою. Школа підпорядкована Українському культурно-освітньому центру в Норвегії. Крім програм МОН України, школа використовує програми МІОК та власні розробки в класах Українська як іноземна — для дітей українського походження, для яких наша мова не є першою. У Норвегії молода українська діаспора. У школі навчається лише друге покоління юних діаспорян. У багатьох в Україні ще є близькі родичі, тобто українські педагоги не могли допустити думки, що діти вже в другому поколінні не зможуть спілкуватися із своїми рідними на історичній Батьківщині. Без знань мови ця «пуповина» з Україною вже буде обірвана. Тільки систематична, наполеглива робота, поєднання зусиль учнів, батьків та вчителів може дати результат. Зараз школа має приміщення, тимчасово надане владою міста Осло, котре використовується й іншими організаціями. Для нормального функціонування школи школі потрібна стабільність та передбачуване майбутнє. Поки ще Школа не має партнерів, меценати ще про неї не знають. Наразі тут уже працює три вчителі, усі дипломовані педагоги.

Найбільша кількість учнів у початковому «Букварному» класі, всі вони народжені за межами України. Це діти різного віку від 5 до майже 12 років. Звичайно, старші діти опановують «Буквар» скоріше. Інша проблема - діти зовсім не розмовляють українською, розуміють мову в різній мірі, їм формулювати речення важко. Жодна дитина, котра приходить до Школи, не вміє писати українською. Проте є учні, які народилися та навчалися в Україні. Вчителі готуються викладати їм з того місця в шкільній програмі, де вони зупинилися в Україні.

Це — нова школа, створена навесні 2016 року. З дітьми працюють кваліфіковані, дипломовані педагоги. Навчальний заклад забезпечує українськими підручниками. Наразі тут викладають такі предмети: українська мова, читання, каліграфія, українознавство, природознавство, риторика, українська література, історія України, музичне мистецтво. Інші предмети викладаються факультативно. При бажанні учні мають можливість пройти атестацію й отримати документ про освіту.

У 2017/18 навч. році тут здобували початкову освіту 25 учнів віком від 5 до 13 років. Стартував навчальний рік з виконання українського Гімну. У вишиванках, віночках із кольоровими стрічками діти читали вірші, слухали розповіді вчителів про їхню батьківщину — Україну. На відкриття навчального року завітав і Посол України в Норвегії В'ячеслав Яцюк.


На самоопрацювання:

1.Хто не додивився постер "Сторожова застава" .Вчора ми розпочали перегляд. На сторінці блогу за 22.11.2022. є посилання;
2. Перечитати  "Еллісів та еллісівці. Українці в Норвегії"  Олени Герасимової(ст.56-58);
3.Придумати продовження історії про українську школярку й норвезьку королеву. Пофантазуйте. Можна історію записати в робочий зошит.

ЯДС
Сьогодні ми дослухали ваші проєкти "Мандрівка Всесвітом".
Також повторили матеріал про орієнтування на місцевості. На сторінці блогу за вчорашній день(22.11.22) є додаткова інформація.

На самоопрацювання: 
Перечитайте її і запам'ятайте, як, за якими приладами, можна орієнтуватись на місцевості. Це потрібна і корисна інформація.


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу